انواع مار ها سمی در جهان را بشناسید

خصوصیات مارهای سمی

خانواده مارهای سمی از هفت مار سمی اردن دارای پنج گونه است. این خانواده با مشخصات زیر مشخص می شود :

 1. سر مثلث است .
 2. مقیاسهای عمودی کوچک و شمارش آنها با چشم غیر مسلح دشوار است.
 3. دم کوتاه .
 4. چشم مردمک چشم گربه ای دارد .
 5. دارای دندانهای نیش متحرک است .

گونه های زیر خانواده مارها :

 1. مار فلسطینی یا مار فلسطین .
 2. خاک اره (افعی فرش شرقی) .
 3. افعی شرق .
 4. بوآ شاخدار کاذب .
 5. کویر مار یا کوپلر .

خانواده مارهای لایروب شامل 3 نوع هستند که یکی از آنها برای انسان خطرناک است ، که مار لایگر است :

این نوع با مجموعه ای از مشخصات به شرح زیر مشخص می شود :

 1. رنگ آن سیاه است .
 2. شکل کلی این نوع استوانه ای است .
 3. سر اشاره شده ، با بدن شستشو دهید
 4. حركت حركت آزاد به پهلو .

خاندان العسالا

این شامل بارجیل مصری یا مار کبری مصری است که یکی از گونه های سمی است که با موارد زیر مشخص می شود :

 1. رنگ آن مشکی براق است .
 2. سر متناسب با بدن است و در طرفین سر از طرف فک بالا اندکی برآمدگی ایجاد می کند .
 3. نیش ها ثابت شد

قابل توجه است که مارهای سیاه رنگ اردن حاوی دو گونه سمی ، عربی یا مرغی هستند و مرغ را می توان با رنگ سفید که اطراف فک پایین (ریش) و رنگ زرد یا نارنجی اطراف مردمک چشم را احاطه کرده است ، تشخیص داد ، در حالی که این رنگ در هر دو نوع قبلی یافت نمی شود (بارجیل و لایروبی) .

بسته به دما مارها در مناطق مختلف پادشاهی ظاهر می شوند. اولین ظهور مارها اغلب در مناطق غور ثبت می شود و دوره فعالیت مارها از ماه مارس تا ابتدای نوامبر است .

مارها در اردن بسیار سمی هستند

مار سمی فلسطینی

این مار به دلیل شدت اثر سم ، گسترش گسترده آن در مناطق مختلف ، از جمله مناطق مسکونی ، و توانایی صعود از درختان و دیواره ها ، خطرناک ترین مار سمی اردن محسوب می شود و با عظمت سر و بدن مشخص می شود و طول آن تا 130 سانتی متر می رسد ، بدن آن پر است و رنگ های آن مخلوط است و از قهوه ای ساخته شده است. خاکستری کسل کننده با یک V وارونه روی سر .

مار فلسطینی چه زمانی و کجا فعال است؟

مار فلسطین در ساعات اولیه پس از غروب آفتاب فعال است ، اما در طول روز که در مناطقی با گیاهان علفی و بوته ای متراکم یافت می شود ، خصوصاً در ماه های آوریل و مه نیز فعال است و در دهکده های غربی ایربید ، نمک ، اجلون ، امان ، زرقا ، مادابا و دره جردن و مزارع آن از رودخانه یارموک تا شمال یافت می شود. پل کینگ حسین به جنوب ، و هر زمان که به جنوب و شرق برویم ، گسترش آن در حال کاهش است ، تا زمانی که دیگر در مناطق بادیه شرقی و جنوبی متوقف شود .

به طور کلی ، مار فلسطینی قبلاً در جنگل های آزاد ، نزدیک جویبارها و حوضچه ها و مزارع زندگی می کرد و سم آن سلول های قرمز خون را می شکند ، به شبکه رگ های خونی آسیب می رساند و باعث خونریزی می شود و بیشتر مرگ و میرهای گزیده شده در اردن به دلیل همین مار است.

افعی خاک اره

این یک مار بسیار سمی است که عمدتا به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است و دارای لکه های سفید هندسی در پشت است.

افعی خاک اره در کجا پخش می شود؟

از جوندگان ، پرندگان کوچک ، عقرب ها و برخی از خزندگان مانند مارمولک ها تغذیه می کند. این ماده در کوههای جنوبی رو به دریای مرده و وادی آرابا و در پترا ، تافیلا ، کراک ، عقبه و کوههای وادی رم یافت شد.همچنین در یکی از کوههای مشرف به سد شاه طلال در نزدیکی جراش یافت شد و به طور مکرر در نزدیکی چشمه های آب طبیعی ثبت می شود .

سم آن مانند سلف خود باعث تجزیه سلول های قرمز خون و آسیب رساندن به شبکه رگ های خونی می شود و باعث خونریزی داخلی می شود.

همراه با تصاویر و اطلاعات: پنج مار خطرناک در قلمرو پادشاهی عربستان سعودی

مار شاخ دار (مار صحرا)

اندازه کوچک ، ظرافت گردن و سر پهن آن مشخص می شود ، و در پشت آن راه راههای بزرگ قهوه ای ، و لکه های سفید کوچک تعداد کمی پخش می شود ، و رنگ آن معمولاً یک رنگ قهوه ای غبارآلود است و طول آن از 80 سانتی متر است .

چرا اسمش مار کوپلر بود؟

به دلیل وجود فلس هایی که روی چشمان آن به صورت شاخ است ، مقرن نامیده می شود و آنها در زیر ماسه ها دفن می شوند ، یا در زیر بوته ها پیچیده می شوند و دراز می کشند ، و این مار شامل زمین های ماسه ای ، زمین های پوشیده و سنگ است و در طول شب فعال است و گاهی اوقات کمی قبل از غروب خورشید ، و در طول روز در ماسه نرم مخفی می شود .

مار شاخ دار (مار صحرا) کجا فعال است؟

در مناطق شنی وادی آرابا و صحرای جنوب شرقی گسترش یافته است

مار همراه دروغین (ام الجنایب)

مشخصه این مار وجود یک برآمدگی کوچک در بالای چشم است که شبیه شاخ های کوچک است و طول آن به 90 سانتی متر می رسد و دم آن سیاه است. این ویژگی با وجود دو رنگ مشخص است ، اولی رنگ گرما (سیاه تیره) در منطقه کویر شرقی و رنگ دوم گرما و ماسه در مناطق مرکزی و جنوبی پادشاهی است.

چه موقع و کجا مار کوپل دروغین (یا گانایب) فعال می شود؟

این مار اندکی قبل از شب فعال است و در طول روز در گودالهای گربیل ، زیر سنگهای بزرگ و شکاف سنگها پنهان می شود .

این ماده در الجفر و الازرق ، به ویژه ذخیره گاه حیات وحش شماری ، در صفوی ، الروایش ، بیشتر مناطق شرقی اردن و در کراک و در جنوب و شرق دریای مرده یافت می شود. سم آن سلول های قرمز خون و شبکه رگ های خونی را از بین می برد و باعث خونریزی در ناحیه گزش و در بسیاری از مناطق بدن می شود و سم آن بر روی لخته شدن خون تأثیر می گذارد اما تاکنون هیچ مرگ و میر ناشی از گاز گرفتن این مار ثبت نشده است .

بارجیل مصری

از نظر رنگ سیاه براق و شکل کلی آن شبیه به عروس یا مرغ است و اگرچه اوره بسیار سمی است ، اما صدمات ناشی از آن اندک است ، زیرا نوبان نسبتاً کوتاه است و نمی تواند به لباس و کفش نفوذ کند.

چه موقع و کجا برجیل مصر "بذر مصر" فعال است؟
 

اوره در شب فعال است و در جراش ، ز و مزارع دره جردن ، اجلون ، وادی ارابا ، عقبه و آزرق یافت می شود. سم آن بسیار خطرناک است و روی سیستم تنفسی کار می کند.

ام جونب .. مار که طرف آن حتی در زمستان نیز طرف خود را ایمن نمی کند

افعی بیل مکانیکی

از خانواده مارها ، دکل و سموم این نوع از خطرناکترین و شدیدترین سموم است که بر انسان و حیوانات تأثیر می گذارد ، زیرا به طور مستقیم بر سیستم تنفسی تأثیر می گذارد و باعث ایجاد درد موضعی و بی حسی در اندام آسیب دیده می شود ، همراه با تعریق ، فشار خون بالا ، سرگیجه و عدم واکنش مردمک به نور و فرسایش بافت ها محل گزش و کما هستند و اگر کمک های اولیه سریع انجام نشود ، در نهایت منجر به مرگ می شود .

مار دکل کجا فعال است؟

این در تعدادی از مناطق اردن ، از جمله حمرات ماین ، مناطق شرقی و شمالی اطراف دریای مرده ، منطقه مجیب ، تافیلا ، وادی الحسینیه و ذخیره دانا ثبت شده است .

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...